Nie masz czasu na procedury
wizowe?
Skorzystaj z pomocy
ekspertów!

  • przygotowanie niezbędnej dokumentacji
  • wypełnianie elektronicznych wniosków
  • umówienie na rozmowę z konsulem
  • konsultacje
  • Rozmowa z konsulem

    Na rozmowę z konsulem należy umawiać się telefonicznie. Koszt rozmowy telefonicznej jest niestety dość wysoki. Należy zadzwonić do Centrum Informacji Wizowej w dni robocze w godz. 7.00-20.00. W czasie rozmowy z konsultantem należy mieć przygotowane potwierdzenie złożenia wniosku wizowego (numer potwierdzenia) oraz paszport. Konsultant poda nam możliwe terminy i umówi na dogodny dla nas. 
    Numery telefonów, pod które należy dzwonić, to:
    • 703-700-120 z telefonów stacjonarnych
    • *740-94-00 z telefonów komórkowych (rozpoczynając od gwiazdki)
    Na umówienie spotkania nie czeka się zwykle zbyt długo – średnio około 2 dni roboczych. Czasem, w okresach zwiększonego zainteresowania wizami, czas oczekiwania może się nieco wydłużyć, ale zwykle jest to nie więcej, niż kilka dni.
     
    W dniu umówionego spotkania musimy stawić się w Ambasadzie/Konsulacie na kilka chwil przed wyznaczoną godziną. Nie ma sensu przyjeżdżanie wiele wcześniej, bowiem i tak nie zostaniemy wpuszczeni do środka.
     
    W pierwszej kolejności musimy przejść kontrolę bezpieczeństwa. To nie jest zbyt przyjemny element wizyty, ale niestety uniknąć się go nie da. Później zostajemy skierowani do okienka, w którym rejestrowany jest nasz wniosek i skanowane odciski palców. To także nie należy do przyjemności – ale i od tego nie uciekniemy. W tym samym okienku otrzymamy numerek, który wyświetli się w okienku konsula, kiedy będziemy wzywani na rozmowę.
     
     
    Promowane tanie loty loty do USA  
     

    Tak przygotowani przechodzimy do ostatniego – najważniejszego – etapu. Rozmowa z konsulem… Siadamy sobie (nie) spokojnie w poczekalni, gdzie możemy obserwować przebieg rozmów innych osób, ubiegających się o wizę przed nami i czekamy na wyświetlenie naszego numerka. W zależności od przebiegu rozmów poprzedników, musimy poczekać kilkanaście minut, czasem nieco więcej i w końcu przychodzi nasza kolej. Podchodzimy do okienka, po drugiej stronie którego siedzi konsul. Podajemy dokumenty (to tylko w Warszawie) i zaczynamy rozmowę (w Krakowie dokumenty odbierane są od nas wcześniej). W zależności od tego, na ile komfortowo czujemy się posługując językiem angielskim – możemy rozmawiać z konsulem po polsku, lub angielsku. Jeśli stresująca sytuacja wpływa negatywnie na naszą komunikatywność po angielsku, lepiej mówmy po polsku – ważnym jest, aby konsul nas rozumiał. W czasie rozmowy konsul zadać może nam różne pytania – wszystkie dotyczą naszych powiązań z Polską, odbytych podróży, planów wizyty w USA, itp. Zwykle jest to zestaw typowych pytań, dotyczących naszej pracy, zarobków, czy prowadzonej tu działalności. Nie ma niestety recepty, co mówić, aby wypaść jak najlepiej. Pewnym natomiast jest, że aby wzbudzić zaufanie konsula i przekonać go o tym, że wiza jest nam potrzebna w celach turystycznych, musimy być pewni siebie, nasza postawa, sposób mówienia i wygląd muszą potwierdzać szczere intencje – nie jest o to łatwo w sytuacji, kiedy jesteśmy zdenerwowani, ale niejednokrotnie nasza postawa ma większe znaczenie, niż to, co piszemy we wniosku – warto więc spróbować utrzymać nerwy na wodzy i zapanować nad strachem.
    Sama rozmowa przebiega w sposób przyjazny i sympatyczny. Konsul nie jest naszym wrogiem i nie ma powodu do tego, aby się go obawiać. 
     
    Rozmowa nie trwa długo – zwykle kilka/kilkanaście minut. Po tym czasie jesteśmy informowani, czy otrzymaliśmy wizę. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, nasz paszport zostaje i czeka na wklejenie wizy – dostarczany jest do nas za pośrednictwem kuriera kilka dni po wizycie u konsula.
     
    Odsetek odrzuceń wciąż maleje, wszyscy zainteresowani czekają niecierpliwie, aż Polacy będą mieli możliwość podróżowania do USA w ruchu bezwizowym – na to jednak najpewniej będziemy musieli jeszcze poczekać. 
    Zdecydowana większość petentów odchodzi od okienka z uśmiechem na ustach, w oczekiwaniu na dostarczenie paszportu z wbitą wizą. Odmowę otrzymują nieliczni – aby taka sytuacja miała miejsce, konsul musi mieć poważne wątpliwości, czy nasze intencje są szczere, czy nasze powiązania z krajem są wystarczające, abyśmy chcieli wrócić. Czasem powodem odmowy może być przekroczony kiedyś czas pobytu w USA lub jakieś wątpliwości prawne. Jeśli takie kwestie nie mają miejsca, najpewniej otrzymamy wizę bez większych problemów. 
     
    Zatem, jeśli chcielibyście odwiedzić ten piękny kraj, pełen niespodzianek, jeśli podróże do USA były od zawsze Waszym marzeniem – nie zniechęcajcie się, aplikujcie o wizę i wyruszajcie w podróż za przygodami!


    copyright © poznajstany.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
    kontakt