Nie masz czasu na procedury
wizowe?
Skorzystaj z pomocy
ekspertów!

 • przygotowanie niezbędnej dokumentacji
 • wypełnianie elektronicznych wniosków
 • umówienie na rozmowę z konsulem
 • konsultacje
 • Informacje praktyczne

  To dział, w którym znajdziecie informacje na tematy, o które pyta się najczęściej. Zwykle skomplikowane procedury wizowe zmuszają do kontaktu ze źródłem – Ambasadą, jednak nawet w przypadku najczęściej aplikowanej wizy – turystycznej, pojawiają się wątpliwości i pytania, pozornie proste, które jednak dostarczają trudności i problemów.
   
  Znajdziecie tu zatem garstkę informacji na temat spraw pozornie banalnych, ale – jak się okazuje – wcale nie takich oczywistych:
   
  Jak się za to zabrać?
   
  Zapada decyzja o wyjeździe do USA. Wiemy już, że chcemy pozwiedzać, znamy nawet przybliżony termin, ale nie wiemy, co dalej. Odradzamy kupowanie biletu lotniczego, zanim nie upewnimy się, że otrzymamy wizę – zwykle nie będziemy w stanie odzyskać wydanych na to pieniędzy, jeśli okaże się, że wizy nam odmówiono. 
  Zacząć więc należy od aplikowania o wizę. 
   
  Wniosek o wizę - przygotowania
   
  Aby złożyć wniosek o wizę, należy się do tego przygotować. Jeśli mamy np. możliwość uzyskania zaproszenia, musimy się o to postarać w pierwszej kolejności. Zastanówmy się, co stanowi o naszych korzeniach w Polsce – co przekona Konsula o tym, że Polska to nasze miejsce na ziemi i że na pewno tu wrócimy. Jeśli nasz związek z krajem jest do udokumentowania, zajmijmy się zgromadzeniem niezbędnych papierków. Później przystąpmy do wypełnienia wniosku.
   
  Wniosek o wizę – wypełnienie i złożenie aplikacji
   
  Aby wypełnić wniosek, potrzebny nam będzie paszport (numery, których z pewnością nie znamy na pamięć). Wniosek wypełniamy elektronicznie, uzupełniając aplikację odpowiedziami. Odpowiadamy w języku angielskim, bez polskich znaków. Jedynym pytaniem, w którym używamy polskich liter, jest pytanie o nazwisko, pisane w naszym alfabecie. Przy każdym pytaniu znajdziemy podpowiedzi w języku polskim – tłumaczenie. Aplikację musimy wypełnić w całości – nie możemy pomijać żadnych informacji. Należy robić to powoli i z rozmysłem, najlepiej zapisując aplikację – chroniąc się w ten sposób przed utraceniem danych.
   
  Przez złożenie aplikacji rozumie się jej wysłanie na serwery Ambasady. Dzieje się to automatycznie po zaakceptowaniu potwierdzeń aplikacji. Bezwzględnie należy zapisać numer naszej aplikacji – będziemy o niego poproszeni podczas rozmowy telefonicznej w sprawie spotkania w Ambasadzie.
   
   
  Promowane tanie loty  loty do Nowego Jorku
   

  Umówienie spotkania
   
  Po złożeniu aplikacji praktycznie od razu możemy skontaktować się z Ambasadą. Konsultant zada nam serię pytań o numer wniosku wizowego, imię, nazwisko, numer paszportu i zaproponuje pierwszy wolny termin. Zwykle są to bardzo krótkie – najwyżej kilkudniowe terminy. Jeśli data z jakiś przyczyn nam nie odpowiada, śmiało możemy zaproponować termin dogodny dla nas. 
   
  Wizyta w Ambasadzie
   
  W ustalonym wcześniej terminie, stawiamy się w Ambasadzie. Do tego musimy się przygotować – nie możemy posiadać przy sobie żadnych przedmiotów niebezpiecznych, musimy zostawić również telefon i inne multimedialne gadżety (warto o tym pamiętać i po prostu w miarę możliwości, nie zabierać ich z domu). Nie ma potrzeby, aby przychodzić na spotkanie godzinę wcześniej – nie zostaniemy wpuszczeni na teren Ambasady. Wystarczy 10cio minutowe wyprzedzenie. Później postępujemy w sposób, sugerowany przez pracowników Ambasady. Zostaniemy pokierowani w odpowiednie miejsca, zostaniemy poinformowani, gdzie musimy złożyć odciski palców, gdzie ewentualnie możemy zostawić telefon, etc. 
   
  Rozmowa z Konsulem
   
  Ta została już opisana szerzej w dziale http://www.poznajstany.pl/rozmowa-z-konsulem.html. Podkreślając jednak sprawy najistotniejsze: 
  Rozmowa może przebiegać w języku polskim lub angielskim. Jeśli nie czujemy się na siłach mówić po angielsku, mówmy lepiej po polsku. Ważne, aby Konsul mógł zrozumieć nasze więzi z Polską, jeśli nieudolna angielszczyzna miałaby zaowocować tym, że nie będziemy w stanie powiedzieć tego, co chcemy, efekt będzie opłakany. 
  Konsul może poprosić o dodatkowe dokumenty, jednak nie jest to dogmatem. Może się okazać, że do podjęcia decyzji wystarczy wniosek i odpowiedzi na zadane w czasie rozmowy pytania. 
  Na spotkanie idziemy ubrani normalnie, bez przesadnej elegancji. Mamy robić dobre wrażenie, ale nie idziemy na bankiet.
  O przyznaniu lub odmowie wizy zostaniemy poinformowani od razu, podczas spotkania.
   
  Odbiór dokumentów
   
  Na przyznaną wizę czekamy w domu, zostanie dostarczona za pośrednictwem firmy kurierskiej. Wiza dociera do nas wraz z paszportem, który musimy zostawić w Ambasadzie. Zwykle trwa to kilka dni roboczych.
   
  Odmowy
   
  Osoby, które nie otrzymały wizy, mogą się o nią starać ponownie w dowolnym terminie. Nie jest określony czas, jaki należy odczekać. Możemy więc aplikować w zasadzie od razu. Pamiętajmy jednak, że najważniejszym jest, aby powody, które przekonały Konsula do odmowy nie istniały już podczas kolejnego spotkania – w przeciwnym razie, spotka nas znowu odmowa i poniesiemy niepotrzebne koszty.
  W przypadku odmowy niestety nie są zwracane wpłacone na konto Ambasady środki. Przepadają.  
   


  copyright © poznajstany.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
  kontakt